Dosavadními největšími tahouny elektromobility v Čechách jsou města se svou veřejnou dopravou. Elektrická MHD se totiž podílí rovnými 10 % přepravních výkonů veškeré osobní dopravy v České republice (zdroj: MD ČR, rok 2019), a to i po započtení jízd osobními automobily či letadly. Elektrická městská doprava se tak stává premiantem udržitelné dopravy a zelenou chloubou českých měst.

Například v Plzni jezdí elektrická tramvaj již od roku 1899 a přesně před osmdesáti lety, v roce 1941, se k nim přidaly i první trolejbusy.

Základním rozdílem mezi elektromobilem a prostředkem MHD je faktor využití. Průměrný český osobní automobil je v provozu jen necelou půlhodinu denně, najede pár desítek kilometrů a sveze v průměru 1,3 osoby. Oproti tomu vůz MHD najede denně stovky kilometrů a sveze tisíce cestujících. Pokud člověk jede autem se spalovacím motorem, spotřebuje cca 0,52 kWh/oskm, v případě elektromobilu 0,21 kWh/oskm. Pokud si vybere elektrickou MHD, činí spotřeba jen do 0,9 kWh/oskm (zdroj Ing. Pohl, predikce 2030). Nejde ale jen o ekologický pohon, je zde i prospěch pro ekonomický a společenský život města a šetrné využití veřejného prostoru.

Plzeňské městské dopravní podniky, a.s. a město Plzeň chtějí dále rozvíjet elektrickou dopravu. Městská veřejná doprava již dnes 74 % cestujících přepravuje bezemisními prostředky, 46 % užívá tramvaje a 28 % trolejbusové spoje.

Základem městské dopravy v Plzni zůstavají tramvaje, jejichž síť doplňují páteřní trolejbusové linky představující moderní, bezemisní a tichý prostředek. Trakční baterie jim dodávají další nezávislost a flexibilitu. Výhodou je nabíjení během jízdy i stání, kdy nejsou limitovány nutností nabíjení pod dobíjecí stanicí. Naopak úspěšně se dobíjejí i při odbavování v zastávkách nebo popojíždění v ulicích. V Plzni jezdí již 40 bateriových trolejbusů a každoročně v rámci modernizace vozového parku přibývají další.

Bateriové trolejbusy spolehlivě slouží při výlukách i mimořádných opatřeních v dopravě. Nahradily již i původní dieselové pomocné pohony na linkách 13 k Olympii a lince 12 do Letkova. Od 1. září 2021 navíc rozšířily své teritorium o tři nové městské obvody: Radčice, Křimice a Malesice, kam se rozšířila trolejbusová linka 11 a plně tak nahradila původní autobusovou linku 35, čímž vzniklo nové přímé spojení s Doubravkou nabízející o víkendech atraktivnější intervaly. Zároveň se omezil souběh s autobusy v centru Plzně a s ním i hluk a exhalace. Trolejbusy na rozšířené lince zvládají ujet při každé jízdě na baterie 13,3 km a mimo trolejovou síť najíždějí stejně kilometrů jako pod trolejemi. V rámci České republiky se jedná o výjimečný rozsah.

Město Plzeň se nyní soustředí na projekt elektrifikace MHD na Severní Předměstí. V plánu je stavba trolejbusové trati z Roudné po Karlovarské a Lidické třídě k Fakultní nemocnici a dále na Košutku, která umožní nahrazení autobusových linek 27, 33 a 40.

Bateriové trolejbusy snadno překonají úseky bez trolejí, například přes historické centrum města. Na ostatních místech Plzně postačí realizovat jen krátké úseky nových trolejí a do elektrické trakce bude možné převést i další autobusové linky spojující lidnatá předměstí. Příkladem jsou autobusové linky 29 a 22. V případě, že se investice spojí s rekonstrukcemi komunikací, půjde o velmi dobře využité veřejné finance, neboť napájecí infrastrukturu, kabely a měnírny, sdílí trolejbusy společně s tramvajemi.