V pátek 29. dubna se řada obyvatel Plzně seznámila s aktivitami členů seskupení Zelené město na prvním ročníku stejnojmeného festivalu, kde se zábavnou i hravou formou například dozvěděla, jak udělat město zelenější, jak se chovat šetrně k životnímu prostředí nebo jak přírodu chránit.

Festival, který během dne navštívili jak žáci plzeňských základních škol, tak rodiny s dětmi, senioři ale i náhodní turisté, se uskutečnil v Proluce a přilehlých Křižíkových a Šafaříkových sadech.

Na návštěvníky čekala řada zajímavých teoretických i praktických poznatků. Děti si mohly vyzkoušet sázení bylinek, dozvěděly se správné postupy kompostování i recyklování odpadu. K vidění bylo například vozidlo šetrně likvidující spařenou horkou vodou plevel v chodnících a na cestách, díky čemuž se do půdy ani do podzemní vody nedostávají žádné chemické látky. „Zábavnou formou jsme dětem vysvětlili, co znamená kompostování, co do kompostu patří a co nikoli. Jak se dá odpad recyklovat, jak šetřit vodou nebo proč je voda vzácná. Děti si u nás vyzkoušely to, co pak denně mohou zkoušet u sebe doma,“ popsala festivalové aktivity města Veronika Jilichová Nová, radní města Plzně pro oblast prezentace a marketingu.

Vodárna Plzeň pro větší návštěvníky připravila zábavné pokusy s aktivním uhlím, které odbarvovalo pivo i víno a pro menší populárního maskota, vydru Bonifáce. Společnost Čistá Plzeň lákala děti na mluvící kontejnér, myčku popelnic a samozřejmě opravdové popelářské vozy – tradiční sen mnoha malých chlapců. PMDP zdatně kontrovaly novým kloubovým trolejbusem a Plzeňská teplárna pro změnu svým unikátním užitkovým elektromobilem.

O zábavnou část programu nejen pro malé kluky se pak postarala klaunka Pepina nebo držitel ceny Objev roku v anketě Zlatý slavík 2021, písničkář Michal Horák. O životě zvířat v zoologické zahradě, poutavě a vesele dětem vyprávěli zaměstnanci plzeňské ZOO. Celý festival byl doplněn hádankami, vědomostními kvízy, soutěžní stezka či promítáním v přistaveném minikině.

„Zelené město je projekt, kterým chceme zlepšit kvalitu života Plzeňanů. Jde o neformální, nepolitické a otevřené sdružení spojující město Plzeň, Plzeňský kraj, Plzeňské městské dopravní podniky, Plzeňskou teplárenskou, Vodárnu Plzeň, Čistou Plzeň, Plzeňský Prazdroj a Škodu Transportation. Společně usilují o zdravější a přátelštější prostředí pro život v Plzni. Snaží se minimalizovat dopady své činnosti na životní prostředí a aktivně podporují jeho ochranu,“ vysvětluje primátor města Plzně Pavel Šindelář.

Festivalu byl pro zájemce samozřejmě zcela zdarma, podobně jako předchozí březnová výstava, kterou Zelené město Plzeň v březnu představilo své aktivity ve Smetanových sadech.

“Jsem moc ráda, že se festival setkal s tak velkým zájmem veřejnosti a že byl výsledek prvního ročníku nad všechna naše očekávání. Jednoznačně se tak potvrdilo, že spojení několika významných plzeňských subjektů je funkční a především přínosné pro zlepšení kvality života Plzeňanů a vytvoření zdravějšího a přátelštějšího prostředí ve městě,” zhodnotila premiérový ročník Markéta Havránková, obchodní ředitelka Vodárna Plzeň, a.s.