Vyhlídková plošina vznikne na starém mostním pilíři v blízkosti oblíbené greenway stezky podél řeky Radbuzy. Stavební práce začnou v úterý 18. října. Pěší i cyklisté místem projedou bez větších omezení, výjimkou bude několik hodin v době kácení. Průjezdný profil bude užší, zčásti štěrkový.

„Pilíř se nachází poblíž stále více frekventované trasy kolařů, skejťáků i chodců a dlouhá léta dělá této lokalitě docela ostudu. Proto jsme se namísto jeho odstranění rozhodli využít jej a proměnit v trochu netradiční místo odpočinku. Navíc vedeme dialog se starostou Davidem Procházkou o obdobném využití pilíře na protějším břehu. Očištěním pilířů od náletových dřevin a vyčištěním jeho okolí tak začínají práce na nové vyhlídce,“ uvedl slovanský starosta Lumír Aschenbrenner. Dřív, než začaly práce na projektu, musela proběhnout složitá majetková řízení, kterým oba pilíře na březích řeky přešly do majetku města. Důležitý byl také souhlas Povodí Vltavy, v jehož zátopovém území se pilíře na obou stranách řeky Radbuzy nacházejí.

Projekt je rozdělen do dvou etap. První bude probíhat od 18. října do 25. listopadu. Při ní bude očištěn pilíř od náletových dřevin, budou odstraněny dva stromy, které rostou v bezprostřední blízkosti pilíře a bude proveden přístupový chodníček. S výjimkou kácení, při němž bude dočasně stezka na pár hodin uzavřena, budou práce probíhat za provozu. Dosypáním štěrku vedle stávající stezky, která bude zčásti zabrána stavbou, vznikne dostatečně široký průjezd kolem pilíře umožňující průjezd cyklistů i průchod pěších. „Přesto všechny uživatele stezky, hlavně ty rychlejší na kolečkách, prosíme, aby místem projížděli opatrně a ohleduplně,“ uvedla plzeňská cyklokoordinátorka Radka Žáková.

Vyhlídková plošina podle návrhu architekta Pavla Štichy má být dokončena v dubnu příštího roku a Městský obvod Plzeň 2-Slovany za ni zaplatí necelých 2,5 milionu korun včetně DPH.

Ostatní práce související s osazením kovové konstrukce na korunu pilíře a otryskání kamenného zdiva pilíře se uskuteční v 1. čtvrtletí 2023. Přitom se počítá s několikadenním uzavřením stezky v době, kdy bude instalována plošina a na stezce se bude pohybovat těžká technika. O omezeních provozu budou mimo jiné vždy v předstihu informovat mapky s objízdnými trasami na nejbližších křižovatkách.