Nově vybudovaný úsek obousměrné cyklostezky, který vznikl v prostoru vyústění Luční ulice ke kruhovému objezdu v křížení ulic Jateční, Na Roudné a Na Sudech, pomůže bezpečnější trasou propojit Lochotín a Velký bolevecký rybník s centrem Plzně.

„Nový usek navazuje na kruhovém objezdu pod železniční zastávkou Bílá Hora na loni otevřenou stezku kolem ulice Na Sudech. O rok dříve jsme dokončili stezku od soutoku Mže s Úslavou až k cestě v Luční ulici. Podle domluvy s vlastníky pozemků pod navazující cestou by ti teď měli cestu v Luční ulici vyspravit. Tím se cyklistické spojení z centra až na Lochotín do této části města výrazně zlepší a hlavně bude bezpečnější,“ uvedl náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule.

„Nový obousměrný 325 metrů dlouhý úsek stezky pro pěší a cyklisty naváže na již hotovou stezku na loni dokončeném kruhovém objezdu Na Roudné. Stezka podél ulice Na Roudné je minimálně dva metry široká, v některých úsecích až 2,75 metru. V části své délky je od komunikace oddělená svodidly. Tam, kde je nad řekou svah, bylo instalováno 130 centimetrů vysoké kovové zábradlí,“ řekl vedoucí Úseku veřejné dopravy a cyklodopravy Správy veřejného statku města Plzně Jan Hakl.

„I když jde jen o relativně krátký úsek, stavbu ztížilo to, že vede po břehu řeky Berounky, který byl poškozen při povodních v roce 2002. Proto bylo třeba před samotnou stavbou stezky do jejího levého břehu zapustit asi dva metry vysoké drátěné koše s kamením, tzv. gabiony,“ uvedl Evžen Kaucký ze Správy veřejného statku, který měl stavbu na starosti. Vyskládané kameny v drátěných koších mají vytvářet dojem kamenné zdi. Stezka má asfaltobetonový povrch. Součástí stavby je i devět stožárů nového veřejného osvětlení s LED lampami.

Stavba začala v září loňského roku, se zimní technologickou přestávkou byla dokončena letos. Správa veřejného statku města Plzně za ni zaplatila 9,6 milionu korun včetně DPH, zhotovitelem byla společnost Silnice Nepomuk s. r. o.