V pátek 29. dubna zaplní Proluku a sadový okruh Plzně festival Zelené město, který od 11 do 19 hodin nabídne zábavný program pro celou rodinu. Festival je prvním větším společným projektem subjektů zapojených do sdružení Zelené město Plzeň. Každý z nich chce usilovat o vytváření zdravějšího a přátelštějšího prostředí pro život v krajské metropoli. Festival je pro veřejnost zdarma.

„Zelené město je projektem, kterým chceme zlepšit kvalitu života Plzeňanů. Jde o neformální, nepolitické a otevřené sdružení spojující město Plzeň, Plzeňský kraj, Plzeňské městské dopravní podniky, Plzeňskou teplárenskou, Vodárnu Plzeň, Čistou Plzeň, Plzeňský Prazdroj a Škodu Transportation. Společně usilují o zdravější a přátelštější prostředí pro život v Plzni. Snaží se minimalizovat dopady své činnosti na životní prostředí a aktivně podporují jeho ochranu. Řadu již konkrétních aktivit zábavným způsobem představí letos poprvé festival Zelené město Plzeň,“ uvedl primátor města Plzně Pavel Šindelář.

Zábavný program festivalu zahájí na hlavním pódiu dětský operní soubor Divadla J. K. Tyla Kajetán, poté se představí Zoologická a botanická zahrada města Plzně. Ta diváky pobaví zábavnými historkami ze zoo a přidá informace o novinkách včetně nového lvího výběhu. Vodárna Plzeň připravuje pro návštevníky mimo jiné řadu zábavných a praktických pokusů. Na speciálním modelu si lidé budou moci prohlédnout proces koloběhu vody v přírodě nebo to, jak se čistí odpadní vody. Další velkou atrakcí bude i nový kloubový trolejbus, který přistaví na točnu U Zvonu Plzeňské městské dopravní podniky. Na festivalu bude zároveň představena vizualizace budované tramvajové vozovny na Slovanech a přednášky o veřejné dopravě nebo výhodnosti uzavření části Americké třídy. Čistá Plzeň překvapí děti mluvícím kontejnerem na odpadky, popelářským vozem i myčkou popelnic. Plzeňská teplárenská přiveze do sadů své elektro auto. Zábavné akce doplní různé kvízy, minikino, soutěžní zelená stezka, v níž budou děti sbírat razítka za správné odpovědi i prezentace činností jednotlivých pořádajících společností.

Celodenním programem provede návštěvníky moderátor Stanislav Jurík. Na akci dále vystoupí klaunka Pepina a písničkář Michal Horák, který se stal Objevem roku v anketě Zlatý slavík 2021. Chybět nebude ani malování na obličej, vodárenský maskot Bonifác, vodní bar či odpočinková zóna s lehátky a gastro zóna.

Festival je prvním větším společným projektem subjektů zapojených do Zeleného města Plzeň, které deklarují, že bude usilovat o vytváření zdravějšího a přátelštějšího prostředí pro život v Plzni a snažit se minimalizovat dopady své činnosti na životní prostředí.

Program:

11:00 Zahájení festivalu

11:05 Vystoupení Kajetán – dětský operní sbor DJKT

11:40 ZOO Plzeň – veselé historky

11:55 Představení partnera Čistá Plzeň

12:05 Klaunka Pepina

12:45 Představení partnera PMDP

13:00 Pokusy s vodou

13:35 Představení partnera Plzeňská teplárenská

13:50 ZOO Plzeň – veselé historky

14:20 Představení partnera Vodárna Plzeň

14:45 Klaunka Pepina