Slavnostní zahájení provozu elektrobusů

3.6.2015

Ve čtvrtek, 28. května, byla slavnostně uvedena do provozu nová nabíjecí stanice na konečné linky č. 33 v Krašovské ulici v Plzni Košutce vystavěná PLZEŇSKOU TEPLÁRENSKOU. Ta bude nabíjet zatím dva nové elektrobusy, které byly vyvinuty plzeňskou ŠKODOU ELECTRIC a které se zapojily do provozu na běžných linkách o den později, tedy 29. května.

Slavnostního zahájení se zúčastnila stovka hostů ze všech koutů České republiky a nechyběli ani zástupci UITP (mezinárodní organizace pro veřejnou dopravu), kteří přicestovali až z Bruselu.

20150528_DPA_ZeEUS620150528_DPA_ZeEUS1520150528_DPA_ZeEUS41

Projekt ZeEUS, pod jehož hlavičkou uzavřely partnerství Západočeská univerzita v Plzni, PLZEŇSKÁ TEPLÁRENSKÁ, ŠKODA ELECTRIC a Plzeňské městské dopravní podniky, probíhá v období od listopadu 2013 do dubna 2017, je zaštítěn a kofinancován Evropskou komisí v rámci 7. rámcového programu pro výzkum a technologický vývoj, mobilitu a transport a iniciativ Smart Cities & Communities a European Green Vehicle.

Celkový rozpočet na projekt ZeEUS je 22,5 mil. EUR. Ze zdrojů EU (konkrétně z „European Commission Directorate General Mobility & Transport“) je čerpáno 13,5 mil. EUR.

Cílem projektu je detailní sběr provozních dat a klíčových parametrů, která povedou k nejlepšímu řešení v oblasti elektromobility pro veřejnou dopravu a stanovení další strategie vývoje. Zapojenými městy jsou kromě Plzně: Barcelona, Londýn, Stockholm, Münster, Bonn a Cagliari.

Koordinátorem projektu je mezinárodní asociace pro veřejnou dopravu - UITP.